Autor: RiMr
 
F3KV nových verzích Er9x (já teď používám verzi r357 a video je s ní natočeno) nám autoři připravili příjemné překvapení. Vedle pohodlně ovladatelných druhých "velkých" stopek je to kompletně přepracované nastavení a používání Er9x jako systému pro použití
v režimu Učitel-žák.
 
 
Předchozí možnosti použití PPM signálu jako řídícího vstupu v mixech zůstalo a je tak možno programovat skutečně složité, doslova systémy asistovaného řízení modelu. Ale ruku na srdce, většinou jde jen o to, jak snadno a rychle propojit dva vysílače, říct který je který a bez zdlouhavého pípání jít za chvilku létat. A to dřív až tak úplně jednoduše s Er9x nešlo. Teď ale máme v novějších verzích kompletně nové volby a nastavení a mění se i samotná filozofie použití. Nyní KAŽDÝ model může sloužit jako výcvikový, stačí mu v základním nastavení změnit položku TRAINER z OFF na ON. Před tím je nutno samozřejmě provést kalibraci a nastavení který kanál žáka bude ovládat který kanál učitele, nastavení váhy, způsobu mixování a spínačů. Tato pouze zdánlivě zdlouhavá procedura stačí provést na instruktorově vysílači pouze jednou s každým novým "žákovským" vysílačem. Většinou dokonce stačí jen provést kalibraci na nový rozsah (každý vysílač má ten rozsah více či méně odlišný). Firmware umožňuje (stejně jako dříve) i multiplikaci, tedy pomocí násobiče (společného pro všechny kanály) zmenšit nebo zvětšit rozsah poskytovaný žákem. A posléze v nastavení jednotlivých kanálů můžeme nastavit (ale nemusíme) váhu pro každý kanál zvlášť.  
 
Pokud létáme stále se stejným párem vysílačů, provedeme toto nastavení jen jednou a pak už jen aktivací jedné položky u příslušného modelu povolujeme či zakazujeme zpracování signálu od žáka.  
 
Na žákově straně nenastavujeme NIC. Zvolíme tolika kanálový model jaký požadujeme (většinou stačí defaultní 4kanálový model) a hotovo. Pro použití se složitými vícekanálovými složitě promixovanými modely už je pochopitelně třeba složitějších nastavení, ale na to už pak slouží ta starší cesta pokročilého mixování. Při klasickém scénaři "hezké počasí-dvě vysílačky-kabel-EasyStar" nám toto nové základní nastavení BOHATĚ vystačí. A s použitím softwarových spínačů (pokud si s nimi chceme hrát) i z toho EasyStara uděláme plnohodnotný výcvikový systém, s možností postupného předávání kanálů žákovi, se záložním master-switchem umožňujícím okamžitě převzít instruktorem řízení, bez ohledu na polohu dalších spínačů.  
 
Základní seznámení jsem zpracoval formou níže uvedeného videa. Točil jsem to "z první", občas se tam přebreptnu, tak to prosím tolerujte, je toho spousta dalšího na cestě a času je málo a není čas přetáčet a zkoušet každou maličkost :)  
 
Tak doufám, že vám video přijde vhod. Jo a ještě jedna důležitá věc! Toto video předpokládá základní znalost Er9x a T9x (příp. alt. rádia). Pokud tuto znalost nemáte, udělejte si čas a zkoukněte některé z předchozích videí Er9x poměrně podrobně popisujících, obzvláště Er9x - Základní seznámení s funkcemi  
 
 
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.