Díky T9x, Er9x a FrSky se telemetrie stává dostupnou i pro široké modelářské masy. A nejde o žádné ořezávátko!

Turnigy T9x Turnigy T9x, nebo FlySky TH9x, může sloužit jako výborná platforma pro používání jak základní, tak pokročilé telemetrie. Tato sekce se bude zabývat právě tímto. Tedy praktickým použitím telemetrie FrSky (a možná i JETI) ve vysílači T9x (vždy když budu uvádět T9x, mám na mysli i TH9x, pokud neuvedu jinak), hlavně s využitím speciální FrSky verze firmwaru Er9x. 
 
O FrSky je toho už napsáno hodně, já mám v plánu udělat takový souhrn, který případně pomůže v orientaci někomu, kdo potřebuje základní informace, aby si udělal prvotní představu o tom, co mu T9x s FrSky (JETI) může nabídnout, obzvláště v kombinaci se speciální verzí open source firmware Er9x. JETI zde nebudu (zatím) dále zmiňovat, jen si řekněme tolik, že i pro “naše” JETI existuje speciální verze Er9x a poskytuje nám stejný luxus jako FrSky, spíš ještě větší s ohledem na větší sortiment senzorů a doprovodné elektroniky, ale samozřejmě, za jinou cenu... Ale i s JETI se tu časem setkáme... 
 
Protože nejsem elektrotechnik, ale jen obyčejný “praktikující modelář”, nebudou ani moje články specificky odborné, nebudou zacházet do podstaty datových přenosů, kódování, prog. jazyků a já nevím čeho. Nerozumím těmto věcem a proto o nich ani nemůžu nic psát. Ale jsou mezi námi kamarádi, kteří této problematice na vysoké úrovni rozumí. Proto bych zájemce o odbornější informace odkázal na stránky 
Realistické RC modely 
kde jsou kluci opravdu VELMI šikovní a přátelští a jako špičkoví odborníci vysvětlují mnoho zajímavých řešení zdaleka  
nejen z oblasti telemetrie. 
Zde to bude takové “lama-lamám”, prostě praktické návody a informace, nevyžadující větší odborné způsobilosti. Pokud neuvedu jinak, budou zde uvedené návody mnou odzkoušené. 
Pokud některý ze čtenářů napíše návod či článek týkající se dané problematiky, rád ho zde uveřejním. 
 
A teď POZOR! Důležitá věc! “FlySky” a “FrSky” jsou jak na potvoru dvě velmi podobná označení. Ale pro další chápání textu je naprosto nezbytné je rozlišovat! Nemají spolu nic společného! 
 
FlySky - originální systém v T9x (Th9x), bez telemetrie, s levnými přijímači a s možností rušení 
FrSky - vyspělý a bezpečný telemetrický systém (kdo chce o technologii přenosu u FrSky vědět více, pohledejte na webu, je tam toho dost) 
 
No a začneme “dalším” úvodem...  
 
 
 

Nemůžeme začít hned plnit košík zbožím, bez toho, abychom si úvodem (ano, další úvod...) něco řekli. 
 
Telemetrický FrSky můžeme v T9x provozovat dvěma způsoby.

Říkejme jim “HLOUPÝ” a “CHYTRÝ”.

Můžeme použít Frsky modul “v krabičce”, nebo tzv. hack DIY modul.

O co jde.

V krabičce je zkrátka modul tak jak ho známe, stejnou krabičku máme v naší Th9x (v T9x taky, ale zůstane nám viset na anténě). Musíme použít krabičku “JR” (ne Futaba), aby měla správné rozměry a zapojení.