Mnoho českých modelářů zná firmu FrSky (neplést s FlySky). Jde o výrobce oblíbených vysílačových modulu, přijímačů a dalšího příslušenství. Frsky má pověst “kvalitní číny” a spolehlivost jejich zařízení je (můj názor) plně srovnatelná s výrobky známějších modelářských značek a mnohé (ověřeno osobně) spolehlivostí i překonává.

FrSky je známý tím, že už dlouho podporuje telemetrii, tedy přenos dat nejen z vysílače směrem k modelu, ale i od modelu směrem k vysílači. Ten pak dokáže tyto informace vyhodnotit a dále zpracovávat. Jak?

Nejužitečnější informací je stav spojení - tedy víme, že přijímač spokojeně chroustá dostatečně silný signál z vysílače a nemusíme se dohadovat, jestli řídíme nebo si to jenom myslíme. Další informace závisí na čidlech instalovaných v modelu, můžeme tak měřit různá napětí, proudy, spotřebovanou kapacitu, výšku, stoupání, GPS pozici, teploty a já nevím co ještě. Tyto hodnoty mohou různé vysílače/systémy různě zpracovávat.

Podle mého názoru v současné době nejuceleněji má zvládnutou telemetrii česká firma JETI, ale firma FrSky se taky nemá za co stydět a bez mučení říkám, poměr cena/výkon (pokud je pro vás ovšem tento parametr více či méně důležitý) je u Frsky někde jinde. A FrSky na vývoji svých produktů intenzivně pracuje, tak věřím, že v budoucnu se máme dále na co těšit.

Firma FrSky se (opět stejně jako firma JETI) po několika letech a po dodávání “pouze” vysílačových modulů, přijímačů a čidel (a taky serv a dalších záležitostí, ale to teď necháme stranou) odhodlala sestrojit vlastní vysílač. A tím vysílačem je Taranis.

Taranis je klasické rádio bez nějakých výstřelků typu barevného dotykového displeje co žere jak ruské rádio a podobně. Je to vzhledem a uspořádáním poměrně konzervativní vysílač střední třídy, ve kterém se podle mého názoru podařilo spojit dvě zdánlivě protichůdné věci. Na jedné straně kompaktnost, “hotovost” a robustnost celého zpracování a řešení a na druhé straně snaha vyjít vstříc národu modelářsky šťouravému a zvídavému. Mnoho modelářů totiž vyrostlo s vysílači Turnigy T9x a 9XR a tito piloti by rádi pokročili dále, ale pokud možno už bez většího šťourání v rádiu, obav ze ztráty záruky, obav z nesnadno opravitelné závady (na T9x neseženete náhradní díly) a už by taky chtěli, aby to rádio i trochu vypadalo. OpenSource firmware Open9x je navíc doslova rozmazlil ohledně možností nastavování modelů, takže na principu šablon postavené firmwary u jiných výrobců vysílačů je omezují a zkrátka “není to vončo”.
Tedy chtěli rádio co je solidní a kde bude “něco jako” firmware Open9x přímo už z výroby, s plnou zárukou.

Taranis takový je. FrSky se rozumně vzdal snahy o vývoj a ladění nového firmwaru, když OpenSource komunita už dávno využívala FrSky telemetrie a modulů pro rozšířené využití firmwarem Open9x a jinými. FrSky tedy při vývoji Taranisu postupoval společně s vývojáři Open9x a dá se tedy říci, že výsledek je společné dílo.

Jaký tedy Taranis je? Jsou lepší rádia?
Ohledně mechanického zpracování určitě ano, ale nevím o stejně kvalitně vyrobeném vysílači za stejnou cenu. Možná předposlední Graupnery, ale to nejsou šestnáctikanály...
Ohledně podpory telemetrie a následného zpracování telemetrických dat nevím o rádiu s tak rozsáhlými možnostmi, bez ohledu na cenovou kategorii.
Co se týká obecných parametrů vysílače (počet ovládacích prvků, možnost zápisu dat na pam. kartu, výkon hardwaru a s tím související množství letových režimů, mixů, “dual” ratů atd atd) toto rádio ve své cenové kategorii NEMÁ konkurenci.
A jak mluvím o té cenové kategorii - nebavíme se o levných “tédevynách” a podobných za dva tisíce, ale o už slušně obsazené střední třídě. Taranis bez přijímače stojí mezi pěti a šest tisíci. To je suma, u které už nejsme moc ochotni přistupovat na nějaké kompromisy, na které jsme přistupovali třeba u T9x.

Chci říci - pokud vezmu Taranise jako celek, jako komplexní řešení, jako šestnáctikanál (přes S.Bus) s velmi spolehlivým přenosem signálu, s plnou telemetrií, s naprosto výborným hlasovým výstupem (ten není jen o telemetrii!), solidně vyrobený, s vybudovanou pověstí výrobce, dostávám za svých cca šest a půl tisíce (včetně nejvyššího přijímače) sakra dobrou protihodnotu!

A ohledně firmwaru - OpenTx (vycházející z Open9x) je v Taranisu mnohem více “předžvýkaný” pro modeláře neholdující “programování” a pípání po nocích. Máme tam klasické letové režimy, dual raty (ony to vlastně nejsou jen dual raty, ale o tom později v návodech), expa, šablony… S trochou snahy (kterou se budu snažit podpořit pásmem polopatických výukových videí) si základní i složitější model napípáte raz dva. A až budete chtít napípat něco “mimo šablony”, tak pochopíte úžasnou otevřenost firmwaru Open9x.
Nevařím z vody, zažil jsem MNOHOKRÁT tento cyklus: “ježišmarjá já tomu pane Mrázek vůbec nerozumím já nejsem schopný tam napípat ani ýzoše, proč jsem si nenechal Optica” (den první), “no tak jsem koukal na ty vaše videa, tak už tomu trochu rozumím, ale stejně je to nějaký složitý…” (den třetí), “ježišmarjá to je tak jednoduchý, tam si můžu dělat co chci!” (den sedmý). U autíčkářů a lodičkářů to následně přechází v neartikulované hýkání… Nemusí bojovat se šablonami pro letce, mohou si tam dělat co chtějí, pěkně po svém. A těch kanálů!

Koneckonců, můžete kouknout na videjka s programováním modelů a uvidíte, jak se to vlastně v Taranisu dělá. Taky si model můžete nachystat graficky na počítači pohodlně u stolu a pak ho přenést do vysílače a tam ho už jen doladit… ale s tím vás nebudu (zatím :) ) vůbec zatěžovat.
To, co jsem psal výše o OpenTx, se týkalo uživatelů kteří ho neznají a mají z něho strach. Ale vy, kdo máte Open9x v Turnigy T9x a podobných rádiích, máte Taranise povinně!!! :) Pro vás to bude jen “stěhování do většího”.

Rozhodnul jsem se Taranise propagovat výrazněji proto, protože se mi opravdu líbí. Po zvažování pro a proti jsem začal spolupracovat s Honzou Urbánkem z Brna, který vlastní firmu RC Studio.
Jsem ohledně spolupráce s “komerčními” subjekty velmi opatrný, ale tady jsem poznal, že více než o obchodníka jde o modeláře, který to co prodává opravdu zná, investoval do oficiálního zastoupení firmy FrSky spoustu energie a prostředků, zkrátka jsme se dohodli, že budeme úzce spolupracovat.
Honza zná FrSky, Taranise, problematiku telemetrie atd velmi dobře a neprodává v RC Studiu nic co by osobně neodzkoušel. Ochotně odpovídá na dotazy nejen na rcmanii na příslušném fóru na nejlepším českém modelářském fóru:
FrSky Taranis na rcmania.cz
ale i mailem, když někoho něco trápí. Já takové nadšence rád podporuji, pokud trochu přispěji k tomu aby se udrželi na trhu, jsem spokojený.

Bez obav vám doporučím tedy RC Studio jako prodejce vašeho Taranise. Není jediný kdo Taranise prodává, ale Honza není přebalovač krabic jako někteří jiní. Pokud se vám zdá, že ho “tlačím”, tak se vám to nezdá :)
Poskytuje plnou dvouletou záruku, zastupuje oficiálně FrSky na území ČR, nasadil dobré ceny, drží reálný český sklad (tedy zboží má skutečně skladem a ne jen naoko pro nalákání kupujících) a má moji plnou podporu.

FrSky Taranis si můžete koupit zde, jde o přímý link na eshop RC Studio, přímo na stránku s Taranisy:
RC Studio eshop - Vysílače

Případně, pokud byste chtěli podpořit můj web, můžete si Taranise koupit ode mě za stejnou cenu jako v RC Studiu, se stejnou (tedy plnou dvouletou) zárukou. Ideální pro modeláře z okolí Prahy, kteří si tak rádio mohou vyzvednout osobně v Praze. S každým Taranisem navíc provedu to, že ho nastavím podle přání kupujícího (mód, rekalibrace pro sichr, jazyková verze) a hlavně s každým vysílačem a konkrétním spárovaným přijímačem polétám, abych opravdu prodával jen to, co jsem osobně ověřil, že funguje. Navíc ke každému Taranisu přidám malý tištěný návod, něco jako “Taranis pro úplná trdla, anébrž nebojte se OpenTx”. On totiž k Taranisu zpracoval a udržuje aktuální naprosto úžasný plný návod inženýr Řehůřek, viz zde:
Český návod na FrSky Taranis od ing. Řehůřka
Ale jak jsem vypozoroval, pro některé, obzvláště dříve narozené modeláře, či úplné začátečníky, může být těch informací v tomto kompletním manuálu až příliš. Proto zrovna tvořím takový základní jednoduchý manuálek, který budu v tištěné podobě přidávat ke “svým” Taranisům.
A ještě chci, až budu mít kompletní výukový seriálek základů, tento taky přidávat v podobě video DVD ke “svým” Taranisům. Takže, pokud chcete Taranis ode mě (který je ale vlastně taky od Honzy a RC Studia), kontaktujte mě na mailu rimr(zavináč)ok-rimr.com, nebo přes formulář “kontaktujte mě”.

Dost omáčky, jdeme na řízek - v dalším článku si už Taranis trochu blíže představíme.


Comment can be posted only by logged users.