Retro RC Airplane Junior - www.ok-rimr.com Křížení moderních a "neušlechtilých" materiálů a technologií s nostalgickou klasikou, může někoho vytáčet do otáček plynové turbíny, někoho to nechává chladným a někdo to dokonce přivítá.  
V každé době se občas někomu posteskne po "starých dobrých časech" a tak si hledá způsob jak si je připomenout, no a velmi často si realizaci vzpomínky více či méně ulehčí. Ať už z důvodu nižší ceny, pracnosti, nedostupnosti materiálů, know-how, lenosti, zkrátka nostalgik (nebo ten jenž pro nostalgika tvoří) se sem tam vzdálí od původního vzoru.  
Tak tedy v dobách renesance stavěli "antické" stavby z mramoru jen ti nejbohatší, ale více se používaly cihly, leckterý středověký hrad je opraven nebo znovuvystaven s mocným využitím rozhodně nepůvodního železobetonu, mnohý dvouplošník z první světové má laminátovou kapotu motoru a i v tom pravěku možná velký GrrGrr sem tam někoho majznul po makovici svým supermoderním leštěným kyjem, vyvedeným ale na stará osmadvacetiletá kolena podle “starých dobrých časů”, kdy jako ledva chlupatý opík mával po lesích svým “starým dobrým” sukovitým klackem při lovu žen.  
Tak i my, máváme na polích a lukách svými stále kratšími a kratšími anténami, se slzou vzpomínáme na dlouhatánské pruty, které se nám pyšně tyčily od pupku nahoru a na přestabilizované hornoplošníčky které jsme naháněli po obloze, někdy jen po zemi, když byla balza obvzláště tvrdá a těžká a fyzika příliš neúprosná.  
Těmto fňukům po starých časech se jala vyhovět i firma Durafly, která začala vyrábět a podávat modely série “Retro”. Jde o modely které jako by z oka vypadly starým historickým modelům, ale je to klam a faleš - vše je vybubláno, i když velmi kvalitně, z EPO, honěno střídavými motory a žbrdlinky jsou pouze nastříkány na výliscích.  
 
Co navíc počítám k plusům tohoto éra je to, že na rozdíl od "noname" letadel z Číny se k Juniorovi, stejně jako k ostatním letadlům od firmy Durafly, dají koupit náhradní díly, kdyby už nedejbože došlo nějaké té ráně.  
 
Jeden (asi první) model z této série jsem zakoupil a hodlám ho otestovat. No, otestovat… Prostě to složím, párkrát s tím polécu, udělám nějaké to videjko, podělím se s vámi o své dojmy a pude dál z domu víceméně za “nákupku”.  
 
Model se mi líbí a dovedu si představit i modeláře jehož nadchne. Moralizování a diskuze nad estetičností a kýčem nechám někomu povolanějšímu, já raději létám :)  
Následovat bude videjko s obsahem krabice a pak časem nějaké to letové. O stavbě asi nic, pokud nenarazím na nějakou vyloženě záludnost.  
 
A ještě něco, moc závidím budoucímu majiteli ze zasněžených oblastí, protože na lyžích bude Junior vypadat parádně!!!  
 
Základní technická data modelu: 
 
Rozpětí (mm) 1100 
Délka (mm) 765 
Hmotnost (g) cca 700 
Motor: DST-1100 střídavý ourunner 
Regulátor: 20A s 3A BEC (silový konektor XT-60) 
Serva: 4x 9g 
Vrtule: 8x6" 
Předpokládaný accu (není součástí balení): LiPol 1300mAh 3S 
 
 

Retro RC Airplane Junior

Bublistorik Junior přišel v krásné krabici pečlivě zabalený, úměrně dlouhé cestě přes půl zeměkoule kterou podniknul z Číny až na naše louky.

Retro Junior - Náročný zálet

Podmínky pro zálet nebyly vůbec vhodné, ale na druhou stranu se dalo předpokládat hodné chování modelu, tož jsme šli s Jardou do toho.