Zálet Rookie je skutečně hodně dovážený olovem už rovnou od Graupnera a protože jsem ve svém Rookiem nepoužil 2500mAh 2S accu, ale lehčí 2200mAh 2S nebo 1300mAh 3S, musel jsem čumák ještě více dovážit dalšími vlastními olověnými "ingotky".  
 
Výsledná váha tak je skutečně kolem těch 700g, což je ve srovnání s EasyStarem i Floater-Jetem znatelně víc. Ale... Když položíte všechny tři modely vedle sebe, nebo aspoň jejich křídla, je hned vidět, proč má Rookie i přes svou největší hmotnost, ze všech tří těchto modelů nejnižší plošné zatížení. Je totiž o něco větší, mohutnější a tak se rázem z handicapu stává výhoda.
 
Když jsem si po náhlém nápadu převážil kolik toho v čumáku vlastně vozím, tedy zvážil jsem olovo od Graupnera, vlastní olovo, accu 1300mAh 3S a překryt kabinky a výsledek se prakticky NA GRAM shodoval s hmotností NanoTech accu 1000mAh 3S společně s celokovovým fotoaparátem Canon IXUS 100 IS, který díky jeho odolnosti a velice slušnému HD/720p 30fps záznamu videa používám jako kameru na modely, bylo rozhodnuto o mém dnešním programu...  
 
"Problémem" vyvážených modelů, které nemají v čumáku mrtvou zátěž (jako má Rookie) je, že přidáním cca 130g těžkého fotoaparátu se natolik posune těžiště, že je nutné model vyvážit na ocase a tak se výrazně zhorší jeho letové vlastnosti. Pokud se fotoaparát umístí v bodu těžiště, je to skoro pokaždé nad křídlem a fotoaparát pak působí jako aerodynamická brzda, případný aerodynamický kryt toto upraví jen částečně. A stejně opět dojde ke zvýšení letové hmotnosti, minimálně o těch 130g, což je u běžných modelů 500g - 1kg znatelný nárust. A klouzavost, kterou potřebujeme pro motorem nerušený klidný let vhodný pro záběry, je pak většinou tragická...
Ale u Rookiho prostě těžší accu a olovo nahradíme stejně těžkým fotoaparátem a lehčím accu...  
 
Při testech jsem se snažil minimálně poškodit nebo nějak upravit Rookiho, vzhledem k úpravám které ho čekají a vzhledem k tomu, že v případě dobrých výsledků prozatimních testů budu uložení fotoaparátu řešit důkladněji. Proto jsem trup v místě kabiny olepil proužky Depronu (přes lep. pásku) abych trup neomačkal gumičkami, které držely fotoaparát na svém místě. Akumulátor jsem použil, jak už jsem zmiňoval, 1Ah 3S NanoTech. Obavy zda bude dostatečný pro aspoň krátký fotolet se ukázaly jako neopodstatněné. 1Ah akumulátor stačil na 8 minut motorového letu a celkem let trval 20 minut.
Mrzlo, bylo 6 stupňů pod nulou a foukal mírný, ve větší výšce už silnější, nárazový jižní vítr.  
 
Řízení Rookiho s fotoaparátem bylo NESROVNATELNĚ snazší, než řízení přetíženého Floater-Jeta, nebo EasyStaru s týmž fotoaparátem (na obou jsem Canon IXUS 100 IS testoval). I tak bylo znát bočení modelu vinou šikmého uložení (taková vychýlená směrovka vpředu...) a přece jen zvýšený odpor aerodynamicky nevyřešeného uložení.  
Ale bylo to skutečně v pohodě řiditelné a i dosažený čas svědčí o tom, že Rookie slušně klouže i s neaerodynamicky uloženým fotoaparátem.  
Testy dopadly dobře a po úpravách Rookiho z hlediska jeho zpevnění a "obzvláštnění" přijde na řadu i mnohem důkladnější a aerodynamicky čisté řešení uložení fotoaparátu, pravděpodobně i s využitím snímání přes zrcátko (ověřeno, funguje...).  
 
Následné video je krátký sestřih z tohoto 20 minut dlouhého letu. Video je lehce upraveno (kontrast, ostrost, světlost), ale i tak se vzhledem k ročnímu období a místu natáčení jedná o poměrně fádní záběry, dokumentující spíš schopnosti modelu létat s běžným kompaktním fotoaparátem, než ukazující krásy Vinoře a okolí :)  
Ale v létě, v létě to bude "jiné kafe" a my budeme připraveni! :-D  
 
(Časem doplním i původní, nijak neupravené a nekomentované video v plné délce 20 minut, tak jak bylo pořízeno)
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.