Turnigy T9x Nemůžeme začít hned plnit košík zbožím, bez toho, abychom si úvodem (ano, další úvod...) něco řekli. 
 
Telemetrický FrSky můžeme v T9x provozovat dvěma způsoby.  
 
Říkejme jim “HLOUPÝ” a “CHYTRÝ” :) 
 
FrSky v T9x “HLOUPĚ” 
 
Nebojte, zas tak hloupé to není :) 
Jde o to, že při tomto způsobu nevyužijeme možností speciální verze firmware Er9x pro FrSky (dokonce ani Er9x nepotřebujeme, stačí originální FW). Prostě koupíme modul a ten nacvakneme do rádia místo originálního modulu. Vysílač vůbec “neví” že obsluhuje jiný modul s nějakou telemetrií. Veškeré nastavování související s telemetrií se odehrává na vysílačovém modulu FrSky a případných periferiích (např. zobrazovacích modulech). Varování jsou akustická a pípá sám modul, který má vlastní “pípák”. Na displeji vysílače neuvidíme žádné zobrazené telemetrické hodnoty, ani je tam nemůžeme nastavovat, jak jsem psal, vysílač o modulu neví a tak ho neumí ani nastavovat a zobrazovat data z něho.  
Pro NASTAVENÍ takto zapojeného modulu (nastavujeme hodnoty varování pro jednotlivá čidla) potřebujeme USB kabel pro připojení modulu k počítači. Pro OKAMŽITÉ a PRŮBĚŽNÉ ZOBRAZENÍ aktuálních telemetrických dat co k nám zrovna letí z letadla potřebujeme zase zobrazovací modul, prostě další “krabičku s displejem”, jak to známe z některých dnes provozovaných telemetrických systémů.  
Takto jeden vysílač provozuju (jednoduše bez druhého displeje) a je to pro základní létání dostatečné. Nejdůležitější údaj (signál přijímače) sledovaný je a v případě jeho poklesu modul slyšitelně varuje (ne že byste to slyšeli moc často :) ). Můžu i sledovat například napětí akumulátoru (s napěťovým čidlem), stoupání/klesání (s variometrickým čidlem) a podobně. Takže v čem je problém? Jednak v tom, že poskytovaná a rozlišovaná informace je jen “až se něco stane”, tedy  
 
“VŠE V POŘÁDKU” - modul mlčí 
“1. VAROVÁNÍ” - modul pomalu pípá 
“2. VAROVÁNÍ” - modul pípá usilovněji 
“3. VAROVÁNÍ” - modul se může zbláznit.  
 
Jestli chcete ale vědět v průběhu letu průběžnou hodnotu, jak moc je “vše v pořádku”, nebo jestli to s tím vybitím accu je opravdu tak vážné (jak “huláká” Tx modul), nebo kolik metrů chybí nastoupat k přednastavené hodnotě, tak bez externího zobrazovače (té druhé krabičky s displejem) se k této informaci nedostanete.  
Ale hlavní nevýhoda spočívá v tom, že můžete mít například v každém modelu jiný accu, v jednom 3S a v druhém 4S a jejich stav sledovat napěťovým čidlem. Ale každý model/accu bude mít samozřejmě hodnotu napětí kdy je accu vybitý a kdy je tedy nutno přistát někde jinde! A vy nemůžete na poli bez počítače (pominu pokusy s mob. telefony a palmtopy) nastavit v modulu pro ten jiný model s jiným accu jiné hodnoty varování! Takže jste buď odsouzen ke stálému pípání falešného varování u jednoho modelu, nebo nefunkčnímu varování u druhého modelu. Nějaké způsoby jsou (jinak zapojená čidla atd), ale moc uživatelsky příjemné to tedy není. Existuje tedy nějaká jiná cesta? Existuje! 
 
 
FrSky v T9x “CHYTŘE” 
 
Když chceme vyždímat z naší trojice T9x-FrSky-Er9x co se dá, musíme se připravit na několik “ale”. 
Za prvé, prakticky padá možnost používat jiné moduly než zabudovaný FrSky (protože my FrSky do rádia “zabudujeme” a rádio si i jinak pro plné využití upravíme a tyto úpravy omezí, ne-li znemožní použití jiných než FrSky modulů. Sice jsou nějaké pokusy, že se dá i s takto upraveným rádiem a speciální verzí Er9x pro FrSky normálně létat i s jinými moduly (třeba originálním FlySky), ale já to nedoporučuju, není to odzkoušené a autoři s touto možností ani nepočítají. Pokud dojde časem ke změně a prověření této záležitosti, zmíním to zde. Ale zatím, zapomeňte na prohazování modulů. Prostě FrSky a hotovo. 
 
Za druhé, úpravy ve vysílači pro FrSky při “chytrém” využití jsou poměrně složité. Pájení kabelu pro Er9x je proti tomu brnkačka! Dobře si rozmyslete než se do toho sami pustíte! Raději buď požádejte někoho z lidí co tuto úpravu provádějí a co ji i otestují, nebo si aspoň od Mijou kupte za cca 500,- korun připravený modul/kit na zabudování (který obsahuje i nový pípák i s výstupem na sluchátka a vibrační modul) a kterého zabudování je jednodušší. Budu na mých stránkách na tyto úpravy (jednoduché samodomo i zabudování Mijou modulu) mít časem návod, tak sami pak můžete posoudit jestli si na to troufnete, nebo to necháte na někom jiném. 
 
O úpravě samotné se zde nebudu podrobně rozepisovat, k tomu bude sloužit jiný samostatný článek, ale jen zmíním to, že i tato úprava může být různě “hluboká”: 
 
- základní úprava (umožňuje průběžné zobrazování telemetrických hodnot na displeji vysílače a jejich nastavování z menu vysílače, s možností rozdílných nastavení pro každý model a jejich “natahování” do FrSky modulu automaticky při výběru modelu v paměti vysílače) 
- základní úprava + SPEAKER MOD (to samé co výše + nahrazení originálního pípáku ve vysílači jiným + další úpravy v těle vysílače - možnost podrobněji nastavovat a “ladit” zvuková varování a signály, v Mijou modulu i s výstupem na sluchátka) 
- Základní úprava + SPEAKER MOD + VIBRATE MOD (to samé co výše + přidání vibračního motorku a možnost používání vibračních varování nebo signálů). 
 
Každý z takto upravených vysílačů používá jinou, k tomu upravenou, verzi Er9x! 
Viz zde “Latest binaries” na homepage projektu ER9x: 
er9x - Custom firmware for the Eurgle/FlySky/Imax/Turnigy 9x r/c Transmitter 
http://code.google.com/p/er9x/  
 
Různé mezistavy (např. základní úprava + VIBRATE MODE a podobně) vynechávám, to bychom se z toho nevymotali :) 
 
 
Jak vidíte, další stupně úpravy spočívají v rozšíření restříku varování. Bohužel, zatím je NELZE použít k varování na základě telemetrických údajů! Ale mám informace že se na tom pracuje a až takováto verze Er9x vyjde, my budeme připraveni :) 
 
K čemu tedy zatím slouží tolik různých varování? K tomu k čemu slouží zvuková varování už teď. Můžeme mít ozvučené jednotlivé mixy, stopky, průchody kniplů středem... 
Ale ano, souhlasím, plnohodnotné využití nastane až s možností použití těchto zvuků (a příp. vibrací) tvořených ve vysílači (a ne ve zvukově omezeném modulu) na telemetrické “hlášky”. 
 
Ani jeden z těchto způsobů dále neumožňuje logování, tedy zaznamenávání měřených hodnot pro pozdější analýzu. Škoda. Ale opět, údajně se i na tomto pracuje... 
 
Takže jsme si řekli jak hluboko můžeme FrSky do našeho rádia “zakopat” a v dalším článku si řekneme, jaký FrSky vybrat a koupit...  
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.